video box Günlük Burç Firmalar ve Mekanlar Hava durumları Yemek Tarifleri
      
Alıcık ilk kadın muhtar Gül Esin’i kabri başında andı
Alıcık ilk kadın muhtar Gül Esin’i kabri başında andı
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 2013-03-09 - 00:04 - Bu haberi 4402 kişi okudu.
Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık 8 Mart Kadınlar Gününde Türkiye’nin ilk kadın Muhtarı Gül Esin’i mezarı başında andı.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık 8 Mart Kadınlar Gününde Türkiye’nin ilk kadın Muhtarı Gül Esin’i mezarı başında andı. Alıcık ilk kadın Muhtar Gül Esin’in Nazilli Eğriboyun Mezarlığındaki kabrine çiçek bırakarak dua etti. Medeni cesareti ve yürekliliği ile gelecek nesillere örnek olan Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın muhtarını rahmetle anan Başkan Alıcık 2009 seçimlerinde Nazilli Turan Mahallesinin Muhtarlığına seçilmiş ve 4 yıldır muhtarlık görevini başarı ile sürdüren Turan Mahalle Muhtarı Serpil Akçasakız’ı ziyaret ederek 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutladı. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile Nazilli’de hazırlanan etkinliklere iştirak eden Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık ilk olarak 1933 yılında kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verilmesi üzerine Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Demirdere köyünde (şimdiki adı Karpuzlu) 500’e yakın oy alarak 32 yaşında muhtarlık görevini üstlenmiş olan Gül Esin’in kabrini ziyaret etti. 

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde ATATÜRK tarafından ödüllendirilmiş böyle önemli bir şahsiyetin unutulmaması gerektiğini ifade eden Başkan Alıcık; “1901 doğumlu Gül Esin 1933 yılında kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesi üzerine Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Karpuzlu’da 500’e yakın oy ile 32 yaşında muhtar olmuş önemli bir hanımefendi. Kendisi Medeni cesareti ve yürekliliği ile gelecek nesillere örnek olan Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın muhtarıdır. Gül ESİN Muhtar olmasının ardından kahvehanelerde kumar oynamayı yasaklamış, kız kaçırma olaylarını önlemiş ve nikah işlerini düzene sokarak da büyük başarı elde ederek tarihe geçmiş ve kendisi ATATÜRK tarafından ödüllendirilmiştir. Bizde böyle bir günde mezarı başında onu anmak istedik. 1990 yılında Nazilli’de yaşayan kızının yanında iken vefat eden ilk kadın muhtarımız Gül Esin’in ruhu şaad olsun. Allah gani gani rahmet eylesin” dedi. 

Başkan Alıcık Mezarlık ziyaretinden sonra Nazilli’nin ilk kadın muhtarı olan Turan Mahalle Muhtarı Serpil Akçasakız’ı Muhtarlık Hizmet binasında ziyaret etti. Akçasakız’ın 8Mart Kadılar günü çiçek takdim ederek kutlayan Alıcık” Kadınlarımızın gününü bir güne sığdırmak mümkün değil. Bu gün sadece kadınlarımızın tüm dünyaya vermek istediği mesajı hatırlatmak amacıyla düzenlenmektedir. Toplumumuzda ailenin temel taşı olarak görülen kadınlarımız, hayatın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil etmekte. Toplumların geleceğinin şekillenmesinde değerli katkılarda bulunmakta ve yeni nesilleri karşılıksız sevgi ve hoşgörüyle yetiştirerek geleceğe hazırlamaktadırlar. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyor sizin nezdinizde Saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu. 

Google

Etiketler : Alıcık ilk kadın muhtar Gül Esin’i kabri başında andı ,Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık,Nazilli Kadınlar Günü Kutlamarı, Nazilli 8 Mart Kadınlar Günü, Nazilli Kadınlar günü Kutlamaları, Nazilli Belediyesi Kadınlar Günü Kutlaması
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
30843
Güvenlik kodu giriniz
:

Kategoriye Bağlı Diğer Haberler

    Bugün |


    1..

    Bu Hafta |


    1..

    Bu Ay


    1..